ıhlara vadisi/ıhlara valley gezim :)

selam,
resimden de anlaşıldığı üzere dün ıhlara vadisindeydim.daha önce bir kere daha gelmiştim bu güzel yere ama bu sefer daha doyumluk ve seyirlik gezme şansına eriştim bir de gönlümce bir sürü fotoğraf çektim blog'da kullanmak üzere :)

dün öğlen saatlerinde niğde'den yola çıktık.yaklaşık 1.5 saatlik yol sonunda hasan dağı'nın seyrinde sade bir yolculuk geçirdikten sonra ıhlara vadisi'ne vardık kuzenimle.

Girişte 5 tl istediler,bana açıkçası çok fazla geldi bu ücret.ayrıca öğrenci ayrımı da yapmadılar.eğer bu ücretin bu güzel mekanı korumak ve güzelleştirmek adına alındığını bilseydim hiç gocunmazdım.vadiyi gezmeye başladıkça yine kendimden utanmaya başladım bir Türk ve bu mekana ev sahipliği yapan bir ülkenin vatandaşı olduğumdan.neden derseniz ne düzgün bir girişi çıkış mekanı var ne de içeride ki tarihsel mekanları korumaya yönelik önlemler.zaten gezdikçe içiniz acıyor diyebilirim.kişi başı alınan 5 tl ile oraya gayet de güzel bir inişi ve çıkış sistemi yapılabilirdi çünkü sağlıklı olduğunu düşündüğüm ben bile geri çıkarken kendimi yukardaki banklardan birine attım soluk soluğa ;peki ya yaşlılar ya da engelli kişiler ne olucak?onların burayı görmeye hakkı yok diye düşünülmüş sanırım.diğer bir mesele da tarihsel mekanların korunamaması.ilk dikkat çeken her kilise girişinde lütfen flaş kullanmayınız yazısı peki bunu yazanlar acaba içeride ki kilise süslemelerine yapılan isim kakmalarını görmemişler mi acaba ?flaş bunun yanında bir hiç resmen!adamlar üşenmeden tavanlara bile isimlerini yazmışlar,feci şekilde şaşırdım.işte o alınan 5 liralar ile burdaki her kiliseye bir görevli tayin edilebilirdi bence.bir de ışıklandırma yapılabilirdi çünkü kiliselerin resimlerini ancak öyle görebilirsiniz.neyse ben daha çok canınızı sıkmadan güzel olan şeylere geçeyim yoksa konuşulacak çok şey var...

ilk olarak bu vadinin oluşumunu anlatmakla başlıyayım:Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen "Potamus Kapadukus" denilmekteydi. 14 km uzunluğunda ki vadi Ihlara'dan başlar, Selime'de son bulur. Vadinin yüksekliği yer yer 100 -150m dir(1).
Yaklaşık 400 merdiven kadar inerek giriş yaptık ıhlara'ya.ilk olarak ağaçaltı kilisesi var girişte hemen sağ tarafta kalıyor.söylenenlere göre bu kilise'nin girişi aslında yerin biraz daha altındaymış ve yapılan resimler samanlarla çizilmiş.


bu kilise'den çıkınca görülen ilk güzel şey melendiz çayı.ben daha önce buraya geldiğimde sanki biraz daha fazlaydı su miktarı küresel ısınma sağolsun...buranın yerleşim yeri seçilmesinde de bu çayın etkisi var tabii.ıhlara vadisinde gezilebilecek resimleri korunmuş 6 tane kilise var ben bu sefer sadece 3 tanesini gezebildim.


ilk olarak ağaçaltı kilisesini gezdikten sonra vadi boyunca yürüyüşe çıktık ben rahat olacağını düşündüğüm için düz ayakkabılar giydim ama burası için en uygun ayakkabı türü tabii ki spor ayakkabılar çünkü gezdiğiniz yerler inişli çıkışlı ve genellikle toprak kaymak istemiyorsanız iyi bir ayakkabı tercih edin derim.

uzun bir yürüyüş sonrası bıkmadan devam ederseniz çok şirin bir gözlemeci sizi bekliyor olacak burada ki en önemli konu da mekanın bazı yerlerinin temizliği olacak ,ben bir çok iyi mekanın yerinden temiz buldum diyebilirim :) biz biraz şanssız çıktık dün çünkü gözleme kalmamıştı.tam çaylarımız geldi ki yan taraftan bir ses geldi bizim bir gözlememiz fazla isterseniz verelim diye,yaşasın güzelim memleketim insanları :)bir tane peynirli gözlemeyi paylaştık,çaylarımızı içtik ve geri dönüş yoluna girdik.


geri dönüşte de ilk olarak yılanlı kiliseye girdik.ağaçaltı kilisesinden biraz daha büyüktü bu kilise.resimleri de daha belirgin.isminin yılanlı olmasının sebebi duvarındaki yılanların saldırısına uğramış dört çıplak günahkar kadınla ilgili sahneden dolayıymış. Sekiz yılanın saldırısına uğrayan birinci kadına ait kitabe tahrip olduğundan suçu anlaşılmamaktadır. Yılanlar ikinci kadını çocuğunu emzirmediği için göğsünden, üçüncü kadını yalan söylediği için ağzından, dördüncü kadını itaat etmediği ve söz dinlemediği için kulaklarından ısırmaktadırlar.biraz korkutucu bir de içi karanlık olduğundan daha da korkutucu diyebilirim :)
bu fotoğraflarda yazının başındaki şikayetlerimi daha iyi anlayabilirsiniz...yılanlı kilise çıkışı minik bir kertenkeleye de selam verdikten sonra bir de sümbüllü kiliseye baktım.kilise ye çıkmak için o merdivenler nasıl zor geldi anlatamam gezi sonu olduğu için ayaklarımda hal kalmamıştı...bir daha ne zaman gelebilirim bilmiyorum diyerek kendimi motive ettim ve onu da görmüş oldum böylece ...işte bir gezim de böyle geçti geri çıkışı pek anlatmasam daha iyi olur sanırım o merdivenler beni mahvetti.yazımı da gezerken çektiğim fotoğraflarla sonlandırayım:)

*(1)vikipedi'den alıntı'dır.

2 yorum

 1. Sevgili Selcen.Ben Murtaza KÖKSAL.54 yaşında ve Ihlaralıyım.Kasabamız için gösterdiğin ilgiden dolayı size teşekkür ederim.Ayıca Kasabamız için duyduğunuz kaygıya candan katılır kasabalı adına sizden özür dilerim.Ben sözkonusu kiliselerin en az 45 yıl öncesini bilirim.Örneğin yılanlı kiliseye girince sol taraf duvarda yedi tane kafası da sayılabilen bir ejderha ve elinde günah tarttığına inanılan terazi tutan insan resimleri vardı.Ben de 2 yıl önce gezdim hiçbirisini göremedim .Diğer kiliseler de en az bu kilise kadar bozulmuştur.
  Benim önerim ;müzelerde olduğu gibi resimlere elle ulaşmayı engelleyen paravanların yapılası yada her kilisenin başına zimmetle insanların görevlendirilmesidir.
  Heşeye rağmen vadimizin güzel olduğunu ,halkımızın cana yakın olduğunu eğer kasabamızın içerisinde gezme fırsatı bulsaydınız ne kadar misavirsever olduklarını göreceğinizden emin olduğumu söylerim.
  Ihlaraya tekrar bekleriz.
  Murtaza KÖKSAL Antalya

  YanıtlaSil
 2. Murtaza bey,öncelikle blog'uma önem verip yazımı okuduğunuz ve yazıma yorum yazdığınız için çok teşekkür ederim.Bu benim ikinci Ihlara vadisi gezim ve sizin de yazdığınız gibi gerçekten Ihlara Vadisi herşeye rağmen çok güzel ve görülmesi gereken bir yer,bu yazıyı da bu güzel yeri herkesle paylaşmak için yazdım.yaptığınız diğer açıklamalar için de çok teşekkür ederim.
  SELCEN

  YanıtlaSil

© the missing moments
Maira Gall